Izdvajamo

 

I ove godine Biciklistički klub Kozarac, na čelu sa Sabitom Džonlagićem, voze biciklistički maraton Kozarac-Bihać- Srebrenica. Polazak je u nedelju 07.07.u 09.30 sati iz Kozarca prema Bihaću odakle će, u ponedeljak, krenuti biciklistički maraton “Bihać-Srebrenica 2024”.

Ove godine na maraton iz Kozarca ide trinaest biciklista: Sabit Džonlagić, Amel Bešlagić, Tarik Beganović, Zehrudin Beganović, Admir Nurišić, Fehim Mujkanović, Sanjin Bešić, Elvis Turkanović, Denis Turkanović, Ajdin Badnjević, Edin Samardžić i Fikret Bilalović. Prvi put i dvije djevojke, Azra Balić i Zarina M.

Najmlađi među njima Tarik Beganović koji vozi svoj drugi maraton za Srebrenicu a ima 11 godina. Tarik je prošle godine bio najmlađi učesnik maratona.

Tu su i dva logističara Emir i Samir Mujkanović.

Poziv svim mještanima da dođu u nedelju 07.07.2024 u 9.30 sati da u što većem broju ispratimo naše bicikliste u Srebrenicu.

Malena Maida Bašić, djevojčica od jedanaest godina, sjedila je na skemliji koju joj je od drveta napravio otac Ibrahim. Skrivali su se osam mjeseci u šumi Kozare. Tog hladnog zimskog jutra, 12.februara 1993.godine, ispred šatora od cerade i najlona, jela je grah sa udrobljenim bajatim kruhom. Zavladala je potpuna tišina. Vojnici su ih opkolili i prišli na dvadesetak metara. Kada je zapucalo prvi je pao njen otac. Osjetila je oštar bol u stomaku i strovalila se na leđa. Pokušala je da dozove majku Mirsadu ali glas je ostao u grlu. Gledala je kako meci kidaju komadiće odjeće sa majčinih grudi dok istrčava iz šatora. Maidini prstići stezali su kašiku. Tanjir se nije prevrnuo. Pokušala je udahnuti ali bolni grč iz stomaka nije dao. Vid joj se mutio i mogla je prigušeno čuti jedino još vrisak brata Mirsada koji pokušava pobjeći. Dječijim grudima prostrujao je zadnji drhtaj.

Piše: Edin Ramulić

* Opis zadnjih trenutaka života djece u tekstu baziran je na autentičnim forenzičkim, sudskim i informacijama dobijenim od očevidaca.