Izdvajamo

 

BH UK NETWORK i naša zajednica u Velikoj Britaniji je apsolutno oduševljenja da je Sabit Jakupović dobio MBE- priznanje za dogogodišnju posvećenost organizovanju bh zajednice u UK i obrazovanju i obilježavanju genocida.

“Ponosan sam na ovo priznanje, posebno jer sam kroz volonterski rad u svojoj organizaciji (BiHCAH), BH UK Networku, Remembering Srebrenica i HMT, aktivno radio na širenju istine o logorima Omarska i Manjača.” Kratko je prokomentarisao uvijek skromni Sabit Jakupović.

 

Sabit je posvećen izgradnji mostova u duboko podijeljenom svijetu i neumorno radi na poboljšanju integracije bosanske zajednice u Velikoj Britaniji. Imao je značajnu ulogu u uspostavljanju BH UK Netowrka i i bio je predsjednik naše organizacije od 2014. do 2019. godine. Veoma značajno, pružio je vodstvo, ohrabrenje i podršku tokom izgradnje našeg vlastitog centra. Taj projekat je trajao nekoliko godina, ali je konačno završen 2018. godine kada je lord Bourne od Aberystwytha, bivši ministar vjera u Ministarstvu za stambena pitanja, zajednice i lokalnu upravu, zvanično otvorio Bosnu kuću u Birminghamu.

 

Zaim Pašić, predsjednik BH UK Networka je izjavio: “Kao jedan od najaktivnijih članova naše zajednice, Sabitov pozitivan utjecaj na širu zajednicu proizlazi iz dijeljenja svoje životne priče na brojnim komemoracijama na lokalnom i nacionalnom nivou. Njegove kreativne i maštovite ideje privlače i angažuju ljude iz svih sfera života, i pohvaljujem njegovu duboku posvećenost povećanju društvene kohezije i harmonije u Velikoj Britaniji. Sabite čestitamno!”

 

Sabit je rođen 1967. godine u Kevljanima kod Prijedora, osnovnu školu završio je u Petrovom Gaju i Omarskoj, a srednju u Novom Mestu u Sloveniji. Nakon završene srednje škole vraća se u rodne Kevljane. Na samom početku agresije na BiH uhapšen je u rodnim Kevljanima od strane paravojnih formacija takozvane vojske Republike Srpske i odveden u zloglasni logor Omarska gdje je proveo 72 dana i prošao kroz torturu ispitivanja i maltretiranja. Iz Omarske je prebačen u logor Manjača, gdje je proveo 48 dana. Petnaestog septembra 1992. iz logora Manjača, u grupi od 68 logoraša, evakuisan je direktno u Hertford, Velika Britanija, na bolničko liječenje.

Po dolasku u veliku Britanijju Sabit je nastavio sa svojim obrazovanjem. Diplomirao je historiju i studij obrazovanja, kvalifikovani psihoterapeut (kognitivno bihevioralna terapija) Od diplomiranja radio u Britanskom obrazaovanju a zadnjih 11 godina radu zavodu za socijalno u grofiji Hertfordshire. Profesionalne obaveze nisu ga spriječile da aktivno doprinopsi razvoju bosanskohercegovačke dijaspore u Velikoj Britaniji.

U decembru 1995. godine, učestvuje u osnivanju Bosanskohercegovačke organizacije u Hertfordshireu. Nadalje, odigrao je ključnu ulogu u osnivanju bosanske dopunske škole u Hertfordshireu koja vikendom održava nastavu za djecu od 5-15 godina. Nije iznenađujuće da on volontira kao nastavnik u školi već skoro 30 godina.

Kroz rad s bosanskohercegovačkom organizacijom u Hertfordshireu sarađuje ​​s BH UK Networkom, Remembering Srebrenica kao i Holocaust Memorial Trust. Sudionik je brojnih komemoracija širom Velike Britanije, gdje kao govornik o svom sjećanju na koncentracione logore Omarska i Manjača aktivno doprinosi obilježavanju holokausta (HMT) i genocida u Srebrenici.

 Sabit je sudjelovao i u osnivanju BH UK Networka (Zajednice bh. udruženja u Velikoj Britaniji, 1996.) Najprije kao nastavnik, a potom i kao član Upravnog odbora dao je ogroman doprinos razvoju naše krovne organizacije BH udruženja u Velikoj Britaniji. Zajedno sa ostalim aktivistima BH UK Nerworka dao je ogroman doprinos u kupovini novog centra (2023.) na što je posebno ponosan i smatra da je ovaj višemilionski projekt zaista istorijski uspjeh za BH zajednicu u Velikoj Britaniji i rezultat je timskog rada na koji svi možemo biti ponosni.

“Sabit je jedan od osnivača našeg udruženja koje skoro tridecenije zbiližava naše građane u grofiji Hertfordshire i šire. Ponosni smo i iskreno se radujemo ovom Sabitovom zasluženom priznanju”, izjavio je Admir Švraka, predsjednik Bosanskohercegovačke asocijacije Hertfordshire.

Dr. Waqar Azmi OBE je rekao: „Kao predsjedavajući organizacije „Remembering Srebrenica“ i pokrovitelj BH UK mreže, sa zadovoljstvom sam predložio Sabita Jakupovića za nacionalnu nagradu Njegovog Veličanstva Kralja. Karlsam III. Kao edukator, Sabit je pomogao razviti obrazovne materijale za nastavnike o genocidu u Bosni, držao predavanja tisućama djece u školama i govorio na obilježavanju žrtava genocida u Srebrenici diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi poučio ljude o važnosti odbacivanja mržnje i izgradnje više kohezivne zajednice.

Apsolutno sam oduševljen što je Njegovo Veličanstvo Kralj prihvatio našu nominaciju Sabita i dodijelio mu MBE. U ime svih u organizaciji Remembering Srebrenica i BH UK Network, Sabitu želim uputiti iskrene čestitke na zasluženoj časti.”

Ispred BH UK Networka jedno veliko HVALA Sabitu za ogroman doprinos razvoju bosanskohercegovačke zajednice na Ostrvu.

Kada vaš bivši predsjednik dobije priznanje od kralja Čarlsa III jedino što možete da se osjećate je ponos i čast. Upravo takvo raspoloženje je u BH UK Networku, korvnoj organizaciji bh udruženja na Ostrvu.

BH UK Network

Kakav sram? Dok danas polugetoizirani Bošnjaci u mimohodu hodaju Prijedorom, iz bašta kafića, smijulje im se saučesnici asasina. Dok LJUDI, jedni uz druge, sa bijelim trakama obilježavaju četvrt vijeka od početka masakra neviđenih razmjera, u Prijedoru se juče slavilo.

Šta se slavilo, zaurlikaće zdrav razum?

Slavila se godišnjica "oslobođenja grada". Dan grada, rekoše.

Zapitajmo gospodu iz Grada Prijedora:

Jel' to dan kada ste ozvaničili ubijanje hiljada svojih sugrađana, među kojima 102 djece, kada ste protjerali i u logore strpali desetine hiljada ljudi?

Jel' to dan kada ste ozvaničili pljačku, paljevinu i nezakonito useljavanje u nesrpske kuće i stanove?

Jel' to dan kada su vam monstrumi postali heroji i "branioci"?

Jel' to dan kada ste obrukali sebe sve do svog šestog koljena i kada ste unizili svoj narod u ime nekakve bolesne ideje?

Jel to dan kad vam je na um pala nacistička ideja da ljudima na kuće stavljate bijele čaršafe, a oko ruku bijele trake, kako bi krvnicima omogućili i olakšali ubijanje?

Jel' to dan kada ste stvorili spiralu zla i mržnje, koja do dan danas usisava u sebe sve što se kreće Potkozarjem?

Jel' to dan kada ste iskopali prvi busen u Tomašici, najvećoj masovnoj grobnici nakon Drugog svjetskog rata?

Jel' to dan od koga vam djeca po svijetu spuštaju pogled i od sramote lažu odakle su?

Jel' to dan kad ste pljunuli po Mladenu Stojanoviću, po partizanskim tekovinama i onako đuture se upisali u četnike krvoloke?

Šta li slavite i obilježavate, doli svoje nemoći, bruke, jada i sramote!?

Dragan Bursać
31.05.2017.