Izdvajamo

 

Maid Čorbić iz Tuzle, 24 godine. U slobodno vrijeme piše poeziju koja je u više navrata bila pohvaljena, te nagrađivana. Također voli pomagati drugima oko sebe, te je član WLFPH za jedinstvo i mir u svijetu. Trenutačno je urednik portala Prve Umetničke Balkanske Svemirijade na čelu sa Dijanom Uherek Stevanović, te selektor nekoliko takmičenja na toj stranici koja ima za cilj da spoji sve pjesnike širom svijeta. Mnoga djela su također objavljena u antologijama i časopisima (Čile, Španija, Ekvador, Bosna i Hercegovina, Indija, Indonezija, Butan, Birland, Španija i dr.), kao i štampani primjerci antologije pjesama „More na dlanu“ i „Priče iz izolacije“, te „Kosovski Božur“ koji je izašao iz publikacije 2020 godine.

Svojim trudom i radom je dosegnuo mnogobrojna poznanstva diljem svijeta, pri čemu je u 2020. godini proglašen poetom godine u Indo-Universe grupi koja se također bavi dobročinstvom. Također osoba koja se zalaže za pravdu i ispred sebe ima mnogobrojna poznanstva. Ono što ga izdvaja od drugih jeste temperamentnost i pjesme koje najčešće opisuje kao realistične, ali i ljubavne koje imaju uvijek tužan karakter na kulminaciji pisanoga traga.

Maid je globalni autor 44. svjetske kulture i osnivač internacionalnog konkursa "Pisano Pero" i globalnog"Mirom Protiv Rata". Njegove pjesme su širom svijeta prepozate i kao globalni autor nesebično pomaže drugima oko sebe u pisanom tragu. Kao mladi autor je prepoznat na Facebooku koji ima preko 10.000 diploma i nagrada. Na takmičenju "Musa Ćazim Ćatić" za 2024. godinu je osvajač šestog mjesta u oblasti proze i četvrto u oblasti poezije. Njegovi radovi su obišle i strane publikacije koje vrlo rado ih sa ponosom predstavlja u okruženju.

Dobitnik je nagrade BigBang od strane Radio Kameleona u Tuzli 2021.od strane žirija za svoj pisani trag u takmičarskom segmentu. Također iste godine je proglašen u Indiji poetom godine.Osim ovih nagrada iza sebe ima mnogo antologija koje su obišle čitav svijet i takmičenja lokalnog karaktera. Iza sebe također ima medalju poezije u jednom takmičenju i mnogo saradnji za raznim časopisima širom svijeta i okoline.

Maid je poeta koji piše najviše ljubavne pjesme ali i refleksivne radove u kojima predstavlja okruženje u kojem se on nalazi. Vješto govoreći o istini i raznim stvarima oko njega, ponos je svoje države koju je predstavljao tri godine (2020/2023). Važi za takodjer poetu koja je kriticki revizor i clan globalne asocijacije DGYPA u Bhutanu za segment mladih i razvoj mladih u okruzenju i svijetu i pisanom tragu. Osim toga takodjer je u WLFPH koji reprezenta poete svijeta i mirovne vrste autore koji spajaju granice.

Učesnik je Mili Duela održanom u Jajcu, te je u TOP 500 proklamisan 2021. godine. Također je bio član Žirija Escritores sin Frontreras koji je iz Španije kao i Galaxia za internacionalnu nagradu 2021. godine.

Kakav sram? Dok danas polugetoizirani Bošnjaci u mimohodu hodaju Prijedorom, iz bašta kafića, smijulje im se saučesnici asasina. Dok LJUDI, jedni uz druge, sa bijelim trakama obilježavaju četvrt vijeka od početka masakra neviđenih razmjera, u Prijedoru se juče slavilo.

Šta se slavilo, zaurlikaće zdrav razum?

Slavila se godišnjica "oslobođenja grada". Dan grada, rekoše.

Zapitajmo gospodu iz Grada Prijedora:

Jel' to dan kada ste ozvaničili ubijanje hiljada svojih sugrađana, među kojima 102 djece, kada ste protjerali i u logore strpali desetine hiljada ljudi?

Jel' to dan kada ste ozvaničili pljačku, paljevinu i nezakonito useljavanje u nesrpske kuće i stanove?

Jel' to dan kada su vam monstrumi postali heroji i "branioci"?

Jel' to dan kada ste obrukali sebe sve do svog šestog koljena i kada ste unizili svoj narod u ime nekakve bolesne ideje?

Jel to dan kad vam je na um pala nacistička ideja da ljudima na kuće stavljate bijele čaršafe, a oko ruku bijele trake, kako bi krvnicima omogućili i olakšali ubijanje?

Jel' to dan kada ste stvorili spiralu zla i mržnje, koja do dan danas usisava u sebe sve što se kreće Potkozarjem?

Jel' to dan kada ste iskopali prvi busen u Tomašici, najvećoj masovnoj grobnici nakon Drugog svjetskog rata?

Jel' to dan od koga vam djeca po svijetu spuštaju pogled i od sramote lažu odakle su?

Jel' to dan kad ste pljunuli po Mladenu Stojanoviću, po partizanskim tekovinama i onako đuture se upisali u četnike krvoloke?

Šta li slavite i obilježavate, doli svoje nemoći, bruke, jada i sramote!?

Dragan Bursać
31.05.2017.