Izdvajamo

 

Kultuno-umjetničko društvo Kozara iz Kozarca, Prijedor, oficijelno postoji od 1975, a pisani tragovi o njegovom nastanku, prema riječima umjetničkog rukovodioca (koreografa) Hamdije Joldića, postoje iz 1902. godine.

Trenutno imaju stotinjak aktivnih članova u muzičkoj folklornoj i dramskoj sekciji u tri uzrasta: pioniri, seniori i veterani
- Trudimo se i održavamo našu kulturu i naše običaje koliko smo u mogućnosti u mjestu u kojem živimo, u najvećem povratničkom mjestu u Republici Srpskoj, u Kozarcu. Mi postavljamo igre, plesove i muziku iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Nemamo predrasuda prema bilo kome, ali normalno, baštinimo najviše bošnjačku muslimansku igru te naše običaje, kazao je Joldič.

Članovi KUD-a Kozara gostuju širom Bosne i Hercegovine. Imaju dosta prijatelja u cljeloj BiH, u Hrvatskoj, Austirji Švicarskoj, Turskoj.
Joldič je dio kultumo-umjetničkog društva četiri i po decenije. Predsjednica KUD-a je njegova supruga Mirjana Joldić.
Tradidonalno u julu organizuju smotru folklora u Kozarcu. Prošle godine na 12. smotri učestvovala su brojna kulturno-umietnička društva.

Oslobođenje

"Mi smi pripadnici Srpskog naroda i osuđujemo kompletno etničko čišćenje i zločine koje su počinili zločinci iz našeg naroda. Mi se zalažemo za zajednički život i Bosnu i Hercegovinu i želim da naša djeca žive zajedni sa svim našim narodima u BiH. Ja sam Klaudija Pecalj i rodom sam iz Zenice, a moj muž je Milan Pecalj. Husein Ališić je napisao knjigu na engleskom jeziku i u toj knjizi piše o mom mužu. Za vrijeme rata, Husein je živio u Banja Luci i moj muž je sve naše dokumente dao njemu da bi on izašao sa svojom porodicom vani. Milan je čuvao Huseinovog brata koji je bio pretučen i nije se bojao da pomogne prijatelju Bošnjaku.
Ja sam rođena u Zenici među Hrvatskim i Bošnjačkim narodom i žao mi je za sve što se desilo u ratu, jer ja želim da živimo sa svim narodima u Bosni i Hercegovini". Kazali su nam Klaudija i Milan Pecalj, pripadnici Srpskog naroda iz Donjih Garevaca.

26.05.2017. god.