Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Dušan Milunić i još četiri osobe osuđene na ukupno 59 godina zatvora, a šestorica oslobođena optužbi za zločine počinjene u julu 1992. u prijedorskom selu Zecovi, potvrđeno je za Detektor.
Prvostepenom presudom osuđeni su Dušan Milunić na 12 godina, Ilija Zorić na 20, Zoran Stojnić na osam, Zoran Milunić na 14 i Ljubiša Četić na pet godina zatvora za zločine protiv čovječnosti zbog progona ubistvima, prisilnim preseljenjem i nečovječnim djelima. Istom presudom su Radovan Četić, Željko Grbić, Boško i Rade Grujičić, Uroš Grujčić te Rajko Gnjatović oslobođeni optužbi.
Advokat Dušana Milunića Savan Zec potvrdio je Detektoru da je Sud odbio žalbu Tužilaštva u cijelosti, a djelomično uvažio žalbe njegovog branjenika, kao i Odbrana Zorana Stojnića i Zorana Milunića u dijelu koji se odnosi na uračunavanje u kaznu vremena provedenog u pritvoru.
Zec je pojasnio da je Sud u prvostepenoj presudi u tom dijelu napravio grešku, na šta je ukazano i prilikom iznošenja žalbi.
Tužilaštvo BiH je početkom jula izjavilo žalbu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i zakona, kao i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. Ove žalbene razloge, kao visinu sankcije i povrede prava na odbranu, između ostalog, navodile su i Odbrane Dušana Milunića, Zorana Stojnića, Ilije Zorića, Zorana Milunića i Ljubiše Četića.
Dušan Milunić je, u svojstvu komandira Rasavačke čete, proglašen krivim za prisilno preseljenje. Stojnić je proglašen krivim da je u toku akcije ubio jednog civila, a Zoran Milunić da je s drugima učestvovao u lišavanju života tri civila. Četić je osuđen po optužbi da je udarcima nanio teške duševne i fizičke patnje jednom civilu. Zorić je, prema presudi, s drugima došao do kuće u kojoj su bili žene i djeca, na koje su zapucali i usmrtili ih, osim tada petnaestogodišnjeg Zijada Bačića, koji se sakrio na konjska kola i preživio.
U januaru ove godine Sud BiH je izdao naredbe za raspisivanje međunarodnih potjernica za Dušanom Milunićem, Zorićem i Stojnićem, nakon što nisu pronađeni na adresama stanovanja, a po određivanju pritvora tokom izricanja prvostepene presude.
Tokom postupka koji je počeo u aprilu 2015. godine preminula su dvojica optuženih – Zdravko Antonić i Radomir Stojnić, pa su postupci protiv njih obustavljeni. Postupak u odnosu na Duška Zorića, koji je uhapšen u Njemačkoj zbog kršenja zakona o oružju, razdvojen je u decembru 2022.
Na ovu presudu ne postoji pravo žalbe.
N. Aj. / Detektor.ba