Izdvajamo

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini i Regionalni savez udruženja logoraša Banja Luka obilježili su danas 24. godišnjicu formiranja logora Trnopolje i zločina počinjenih na tom zloglasnom mjestu.



- Kroz logor Trnopolje prošlo je više od 30.000 logoraša. Ovo je logor u kojem su vršene strahovite torture, silovanja, mučenja i ubijanja logoraša - kazao je Feni predsjednik Saveza logoraša u BiH Jasmin Mešković, dodavši kako je, nažalost, Trnopolje samo jedan od 657 logora u BiH, formiranih u toku posljednjeg rata.



Mešković je naglasio da još nisu procesuirani svi odgovorni koji su naredili formiranje logora te vršili mučenja i torture.

- Ovo je jedna od lokacija gdje se očekivalo da mjesto bivšeg logora Trnopolje služi kao muzej, spomen-obilježje, mjesto sjećanja na torturu, na patnju. Međutim, na lokaciji bivšeg logora Trnopolje otvoren je Muzej-spomen soba pripadnicima Vojske i policije Republike Srpske, čiji su vjerovatno dijelovi tih jedinica učestvovali u formiranju ovog logora mučenja - kazao je Mešković.



Ističe da je Trnopolje mjesto gdje je proliveno mnogo krvi i suza, i da su mnoge majke odvojene od djece i očevi od sinova.

Moramo svi zajedno učiniti napor kako se više nikada u BiH i van BiH ne bi dogodili logori i zločini. Svi oni koji su proživjeli torture, zlostavljanja pa i oni koji su vršili zločine mogli su vidjeti da ništa nije vrijedno tolikog zločina. Da u BiH, iako izuzetno mala, ima dosta prostora za suživot, toleranciju, pomirenje. Da je dobro što se toliko razlikujemo u mnogim stvarima i samo treba cijeniti i uvažavati tu različitost i razvijati suživot, toleranciju i pomirenje u BiH, izjavio je Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša u BiH.

Logor Trnopolje je formirao Krizni štab općine Prijedor, 26. maja 1992. godine, a nalazio se u blizini željezničke stanice u Kozarcu, na pruzi Prijedor - Banja Luka. Kroz logor je prošlo više od 30.000 logoraša, uglavnom starijih muškaraca, žena i djece. Čuvali su ga naoružani stražari, a upravnik je bio Slobodan Kuruzović.

Otkrili su ga 5. augusta 1992. godine britanski novinari koji su tada napravili snimke zlostavljanih i izgladnjelih logoraša iza žice, što se kasnije koristilo kao dokaz na suđenjima za ratne zločine počinjene u BiH.

Haški tribunal utvrdio je da je ovo bio i logor u kojem su vršena silovanja žena i djevojaka, pa čak i djevojčica od 13 godina.

Najmanje 300 logoraša je ubijeno u logoru Trnopolje. Iz njega je 21. augusta izvedeno oko 200 logoraša, koji su likvidirani na Korićanskim stijenama na Vlašiću.

Autor: Fena, foto: Nijaz-Caja Huremović


Hoce li ikad oprostiti,

Beco i Sadeta Medunjanin, ko smije oprostiti u ime njihovog Harisa, Ko ce oprostiti umjesto nastavnica: Velide i Asime Mahmuljin, hoce li im ikad oprostiti moj jaran Kockar ili moj Braco, ko ce im oprostiti u ime Damira Blaževica -Kroke, Hasana Mujicica Didinog, Brace i Mirse Bejdinih sinova, Zile i Ilkana iz Kozaruše, Muamera Kulenovica, Zoke i Ante Murgica, Mensurke Poljak i Majde Zulic, Ko ce oprostiti u ime Salke Sinanagica-Žutog ili u ime Ermina i Hirzada Bešica il’ Ademovic Emira, Hoce li iko smjeti oprostiti u ime Ekrema, Nedada i Velida, sinova Muhameda ef. Bešica, ili u ime trojice sinova majke Mejre ili trojice sinova majke Redžepe Oruc, ili trojice sinova Subhe Alic, njenog Zice, Zilhe i Bahrije ili Mehinih Ene i Ekrema, ko može oprostiti u ime šestorice Forica ili kompletne porodice Taiba Forica, ko u ime Eniza Blaževica koji je živ zapaljen u Kozarcu. Ko ce oprostiti u ime svih onih nevino pobijenih cijih se imena ne mogu sjetiti u ovom trenu?