Izdvajamo

Udruženje građana OŠTRA NULA

Banjaluka, 02.11.2017.

Udruženje građana Oštra Nula vas poziva da se prijavite na jednodnevni seminar „Nulti čas kulture sjećanja“, koji će se održati 11. novembra u Socijalnom – edukativnom centru (Dr Mladen Stojanović 6) sa početkom u 10 sati.

U Bosni i Hercegovini, nakon 21. godinu od završetka rata, institucije nisu preuzele na sebe odgovornost da uspostave stabilniju atmosferu kada su u pitanju ratni zločni počinjeni od 1991. – 1995. godine. Autoviktimizacija s jedne strane i konstantno ignorisanje organizovanog zločinačkog djelovanja u ratu s druge strane, doveli su do toga da živimo u podvojenom društvu. Etnonacionalne političke elite su kroz obrazovni sistem i medije stvorili plodno tlo za širenje nacionalizma, kao najboljeg sredstva za podjele i dehumanizaciju društva.

“Seminar „Nulti čas kulture sjećanja“ ima za cilj da kroz radionice, diskusije i projekciju filma kod mladih ljudi osvjesti na koji način etnonacionalne političke elite upravo kroz obrazovanje i medije manipulišu našom recentnom prošlošću. Suočavanje sa prošlošću je dugotrajan i nimalo lagan proces, koji je neophodan ako želimo da gradimo bolje i humanije društvo u kome će se poštovati osnovne ljudske vrijednosti.”

Predavači na ovom seminaru će biti: Srđan Puhalo, socijalni psiholog i Tamara Šmidling, socijalna antropološkinja.

Na seminar „Nulti čas kulture sjećanja“ mogu da se prijave mladi iz BiH uzrasta od 18 do 28 godina.

Za učesnike i učesnice koji_e nisu iz Banjaluke biće obezbjeđena refundacija putnih troškova i smještaj.

Rok za prijavu na seminar je srijeda, 8. novembar. Prijavni obrazac možete naći OVDJE. Za sve dodatne informacije možete pisati na e-mail: Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli..

Ovaj seminar organizujemo u saradnji sa fondacijom Friedrich Ebert.

Dnevni red:

10.00 – 10.15 – Pozdravljanje učesnika_ca

10.15 – 11.30 - Šta nas škola (ne) uči u procesu suočavanja sa prošlošću (Tamara Šmidling)

11.30 – 11.45 – Pauza

11.45 – 13.30 – Uloga medija u procesu suočavanja sa poršlošću (Srđan Puhalo)

13.30 -14.30 – Ručak

14.30 – 16.00 – Projekcija filma „Rad u nastajanju“ i razgovor sa akterima

Postovani Nijaze,

Hvala mnogo na predivnim prilozima i fotografijama kojima nas uvijek obradujes. Sve ovo sto radite danas, trag je koji ostavljate za sobom, a koji ce jednoga dana pripadati kozarackoj arhivi. Svaki put imam osjecaj da sam prosla kroz nas dragi Kozarac i zavirila pomalo u svaki njegov sokak. Vrijeme prebrzo leti, a u toj neuhvatljivoj brzini zaboravimo koliko je svaki trenutak vazan i kako ga trebamo cijeniti i po mogucnosti zabiljeziti.

Kako su govorili nasi stari, "Danas jesmo, sutra nismo.." U ovozemljskoj trci koja se sve vise pretvara u borbu za meterijalne stvari koje dominiraju, veoma se rijetko nadje vremena za dusu i cesto znacaj malih, obicnih stvari spoznamo tek kada ih pocnemo gubiti. U sustini zivimo samo za danas, jer proslost ne mozemo promijeniti, a buducnost i njenu tajnu ne mozemo unaprijed spoznati.
Vec smo to jednom iskusili na svojoj kozi, u proteklom ratu, kada smo tako brzo izgubili ono sto smo godinama sticali, a najgore od svega je gubitak ljudskih zivota.

26.04.2014
Semira Jakupovic