Izdvajamo

Učestale padavine i temperature između 10 i 26 stupnjeva pogoduju razvoju patogena u zasadima šljiva. Kako bi se smanjila šteta, potrebno je sprovoditi mjere zaštite u ranim fazama razvoja voćke.


U godini kao što je ova, česte padavine mogu dovesti do pojave bolesti u zasadima šljiva. Ukoliko se ne pirmjeni adekvatna zaštita, može doći do velikih gubitaka. Štete nastaju usljed prevremenog opadanja lisne mase, što onemogućava dozrijevanje plodova pa oni gube upotrebnu vrijednost. Oboljele voćke često ponovo prolistaju, što dovodi do oslabljivanja biljaka, otežava dozrijevanje lastara i povećava osjetljivost prema mrazu, objašnjava Ivana Obradović stručnjak za zaštitu bilja.

Uzrok bolesti - nestabilni vremenski uslovi
Takođe, kako ona ističe, povećana vlažnost zraka i temperatura između 10 i 26 stupnjeva pogoduju razvoju patogena. Kako smo ranije pisali, izuzetno nestabilni vremenski uslovi sa učestalim padavinama i optimalnim temperaturama pogoduju razvoju biljnih bolesti kao što su bakteriozna plamenjača jabučastog voća, plamenjača i pepelnica vinove loze.

 

Ovakvi uslovi sa povećanom vlažnošću zraka stvorili su povoljne uslove za razvoj truleži plodova koštičavog voća.

Simptomi infekcije se javljaju na lisnoj masi i u početku su to blijedožute, okrugle pjege nepravilno rasute po lišću. Vremenom one se uvećavaju, postaju narandžasto-žute, a kasnije i narandžasto-crvene. Na jednom listu može biti i do 150 pjega, koje se zatim spajaju kada i dolazi do opadanja cjelokupne lisne mase. Oboljela stabla izgledaju kao da su spaljena vatrom.

Koje su mjere zaštite?
S obzirom da se patogen održava u opalom lišću šljive, osnovna mjera zaštite je sakupljanje, spaljivanje ili dublje zaoravanje zaraženog lišća. Druga značajna mjera je suzbijanje patogena hemijskim putem.

 

Prvo tretiranje bi trebalo obaviti po precvjetavanju šljive jer lišće mora biti zaštićeno u najranijim fazama razvoja. Ukoliko postoje uslovi za infekciju tokom vegetacije, šljivu bi trebalo štititi fungicidima nekoliko puta. U ovu svrhu se koriste preparati na bazi folpeta, kaptana i mankozeba, zaključuje stručnjak za zaštitu bilja.


Mina Erić/agroklub.ba/foto:Arhiva Nijaz-Caja Huremović

Nikada zločine naših komšija zaboraviti nećemo i dok smo živi o njima ćemo svjedočiti i sve ljude na njih podsjećati. Istinu o našem stradanju ćemo konstantno širiti, a pravdu na ovosvjetskim sudovima uporno tražiti. Za istinu ćemo živjeti, raditi i umirati! Zbog toga danas na ovom mjestu želimo još jednom jasno kazati da su nas naše komšije u nedjeljnim, poslijepodnevnim satima, 24. maja 1992. godine, svojim paravojnim snagama napali, da su tada nad nama agresorski čin započeli i u narednom vremenu realizirali, da su na području naše općine više od 3.000 naših najmiliji poubijali, a njihova tijela u mnogobrojne jame i grobnice skrili, da su naše majke i sestre silovali, da su nas u logore zatvorili i u njima najtežim torturama mučili, da su naše imetke pljačkali i uništavali, da su naše džamije palili i rušili, da su nas sa ognjišta naših protjerali, da su nam povratak na njih osporavali, da se ni nakon 25 godina za zločine svoje nisu pokajali, da zločince iz svog naroda nisu izdvojili već su se s njima poistovjetili, da kosti naših najmilijih još uvijek na njima znanim mjestima kriju, da svoju omladinu lažima o nama truju, da na započetom zlu devedesetih godina i dalje ustrajavaju.

Mr. Amir ef. Mahić
25.05.2017. god.