Izdvajamo

 

U Prijedoru će do kraja godine biti aktivirane sve pogodnosti aplikacije Goparking u okviru projekta "Pametni gradovi - ka digitalnoj transformaciji gradova u BiH".

Načelnik Odjeljenja za saobraćaj, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove Dragoslav Kabić rekao je da je ovo veoma značajan projekat za Prijedor koji se na ovaj način približava evropskim gradovima u smislu boljeg i kvalitetnijeg načina života.
"Prije godinu i po uvedena je naplata parkinga putem SMS poruka, a ovim projektom smo otišli korak dalje i putem aplikacije naši građani mogu u svakom trenutku znati gdje mogu naći parking mjesto, a mi u Gradskoj upravi u svakom trenutku imamo uvid koliko je vozila na parkinzima, kolika je naplata taj dan i da li radnici na ovim poslovima ispunjavaju svoje zadatke i obaveze", rekao je Kabić.
Srđan Zagorac iz firma "Lanako" rekao je da je u Prijedoru započelo instalisanje parking opreme i da se očekuje da do kraja godine sistem u potpunosti profunkcioniše u smislu uvezivanja opreme i puštanja softvera u rad.
"Ovom aplikacijom postoje dio zajednice gdje u BiH već postoje gradovi koji ovo koriste, a biće prvi grad u Republici Srpskoj koji će imati jedno ovakvo rješenje, sveobuhvatno, i, u punom smislu riječi, jedno pametno upravljanje parking sistemom", dodao je Zagorac.
Voditeljka projekta "Pametni gradovi - ka digitalnoj transformaciji gradova u BiH" Kristina Erak rekla je da se osim u Prijedoru, projekat realizuje još u Tešnju, Palama, Zenici i Zvorniku. Osim "Lanaka", u projekat su uključeni i drugi partneri, a pokrovitelj je njemačka agencija za međunarodnu saradnju GIZ.

prijedorgrad.org

Nikada zločine naših komšija zaboraviti nećemo i dok smo živi o njima ćemo svjedočiti i sve ljude na njih podsjećati. Istinu o našem stradanju ćemo konstantno širiti, a pravdu na ovosvjetskim sudovima uporno tražiti. Za istinu ćemo živjeti, raditi i umirati! Zbog toga danas na ovom mjestu želimo još jednom jasno kazati da su nas naše komšije u nedjeljnim, poslijepodnevnim satima, 24. maja 1992. godine, svojim paravojnim snagama napali, da su tada nad nama agresorski čin započeli i u narednom vremenu realizirali, da su na području naše općine više od 3.000 naših najmiliji poubijali, a njihova tijela u mnogobrojne jame i grobnice skrili, da su naše majke i sestre silovali, da su nas u logore zatvorili i u njima najtežim torturama mučili, da su naše imetke pljačkali i uništavali, da su naše džamije palili i rušili, da su nas sa ognjišta naših protjerali, da su nam povratak na njih osporavali, da se ni nakon 25 godina za zločine svoje nisu pokajali, da zločince iz svog naroda nisu izdvojili već su se s njima poistovjetili, da kosti naših najmilijih još uvijek na njima znanim mjestima kriju, da svoju omladinu lažima o nama truju, da na započetom zlu devedesetih godina i dalje ustrajavaju.

Mr. Amir ef. Mahić
25.05.2017. god.