Izdvajamo

PRIJEDOR - Prema evidenciji Stanice javne bezbjednosti Prijedor, u prošloj godini su evidentirana 74 krivična djela koja su počinili maloljetnici, a njih 88 se našlo u sukobu sa zakonom.

U policiji tvrde da je to dovoljan razlog za uzbunu, jer je u odnosu na 2009, kada su zabilježena samo 34 krivična djela u "režiji" maloljetnika, evidentno da su maloljetnička delinkvencija i vršnjačko nasilje u Prijedoru u  porastu.

"To su uglavnom krađe i teške krađe, od krađe telefona, obijanja prodavnica i trafika, do džeparenja i krađe novca. Evidentirano je i krivično djelo  protiv života i tijela, u kome su maloljetni akteri u vršnjačkoj tuči jedan drugom nanijeli tjelesne povrede. Prijavljeno nam je i jedno falsifikovanje novca", pojašnjava Zoran Inđić, komandir Policijske stanice Prijedor dva, koji je i član Foruma za bezbjednost u zajednici, dodajući da je u prvih nekoliko mjeseci ove godine evidentirano 11 krivičnih djela za koje odgovornima smatraju maloljetnike.

 

Policija u saradnji sa školama, Centrom za socijalni rad i mentalno zdravlje sprovodi aktivnosti na sprečavanju vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije. Rezulata, tvrde, ima, ali poručuju da bi više trebalo poraditi na sprečavanju delinkventnog ponašanja djece.

Stručnjaci tvrde da je sve više djevojčica koje su sklone skitnji, bježanju od kuće i nerijetko sklapanju maloljetničkih brakova. Branka Jandrić-Vuković, referent za maloljetničku delinkvenciju u Centru za socijalni rad u Prijedoru, pojašnjava da djevojčice koje su u sukobu sa zakonom uglavnom bježe od  kuće i sa časova u školi.

"Posebno zabrinjava podatak da sve veći broj maloljetnica sklapa vanbračne veze s punoljetnim muškarcima, a raste i broj maloljetničkih trudnoća. Djevojčice koje su odluče na tako nešto pretežno napuštaju školovanje", potvrdila je Jandrić-Vukovićeva.

Dodala je da maloljetni delinkventi preteženo potiču iz nepotpunih ili nesređenih porodica, odnosno zajednica u kojima roditelji, uglavnom, nemaju vremena za brigu o svojoj djeci i lošijeg su socio-ekonomskog statusa.

U Prijedoru je "živa" i inicijativa za otvaranje dnevnog centra, u kojem bi bila zbrinuta djeca s poremećajem u ponašanju.

Ukazivati na posljedice

Sanja Topić, psiholog u Centru za socijalni rad u Prijedoru, koja je i član Tima za suzbijanje maloljetničke delinkvencije, pojašnjava da je od ove godine na snagu stupio novi zakon o zaštiti postupanja sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku, u kome se zagovara da maloljetni prekršioci zakona shvate posljedice onoga šta su učinili.

"Moraju znati šta smiju, a šta ne smiju činiti te kome se mogu obratiti ako se nešto dogodi", pojasnila je ona.

Nezavisne

Hoce li  ikada priznati.... ...... oni što pokušaše da unište našu buducnost.