Izdvajamo

PRIJEDOR - Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić pozvao je sugrađane da legalizuju imovinu, jer u suprotnom neće moći da regulišu imovinsko-pravne odnose.

Pavić je napomenuo da gradska administracija ne naplaćuje troškove u vezi sa legalizacijom imovine, da je to jedan vid pomoći sugrađanima, a da su institucije koje obavljaju tehničke poslove u ovom postupku smanjile troškove za 50 odsto.

"Troškovi za dio procedure sada iznose oko 350 KM, umjesto ranijih 700 KM", rekao je Pavić.

Procjenjuje se da na području grada Prijedora ima više od 5.000 nelegalno izgrađenih objekata, a situaciju dodatno usložnjava nelegalna izgradnja velikog broja objekata u izbjegličkim i povratničkim naseljima.

Odjeljenje za prostorno uređenje grada primilo je više od 4.000 različitih zahtjeva - za mišljenje o mogućnosti legalizacije, rješavanja imovinsko-pravnih poslova, te izdavanja izvoda iz dokumenata prostornog uređenja.

Od 2.050 zahtjeva za izdavanje lokacijskih uslova riješeno je 1.026, a od 152 zahtjeva za odobrenje za građenje riješeno je 135.

U okviru projekta "Prijedor 2000 - Dom za sve ljude" zaprimljeno je 928 predmeta, od čega je 451 predmet riješen.

U ovom odjeljenju kažu da se najveći broj zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata odnosi na objekte u izbjegličkim naseljima, ali da pokušaj da se konačno riješi problem nelegalne gradnje nije donio priželjkivane rezultate.

U izradi je novi zakon o uređenju prostora i građenju, gdje je cijelo jedno poglavlje posvećeno problemu legalizacije koja će se odvijati jednoobrazno na području Republike Srpske, bez donošenja odluka o legalizaciji u skupštinama opština i gradova.

Nezavisne

"U svojoj sam sobi našao odgovor na pitanje: koji je ključ uspjeha? Plafon mi kaže da je ambicija visoka, prozor mi reče pogledaj svijet, sat reče da je vrijeme zlato, ogledalo mi reče: ne sudi nikoga po vanjštini, vrata mi rekoše: gurni jako da bi dostigao svoj cilj, i na kraju, pod mi reče: ostani skroman, ti si samo stvorenje."

Meša Selimović