Izdvajamo

BITNO

Hvala pripada Uzvišenom Allahu dž.š.. Neka je salavat i selam časnom Poslaniku islama, Muhammedu a.s., njegovom plemenitom rodu i ashabima, dušama naših merhuma i čestitih šehida.

Poštovana i cijenjena braćo, majke i sestre!

 

Nalazimo se u mjesecu ramazanu, mjesecu neizmjerne milosti darovane čovjeku. Milosti koja je okićena časnim Kur'anom, namazom, postom, zekatom, sehurom i iftarom,... Milosti koja se primjećuje i u lahkoći izvršenja većeg broja ibadeta nego u ostalih jedanaest mjeseci. Milosti božje koja se ogleda u podsjećanju čovjeka na njegove dužnosti spram Bogom, ljudima i samome sebi. Tako je ramazan za vjernike vrijeme povratka istinskom i neiskvarenom odnosu spram načelima uzvišene vjere dini islama. Ramazan je prilika da vjernik preispita svoj odnos prema preuzetim emanetima koje je preuzeo prihvatajući slobodu izbora u ezelu i emanet islama u životu na ovom svijetu. Tako se u ramazanu podsjećamo i na težinu odgovornosti koja nam je ponuđena od Uzvišenog Allaha dž.š., a bila je ponuđena i svemu ostalom što je stvoreno. Međutim, sve stvoreno, ma koliko bilo krupno ili sićušno, ustegnu se pred ovom mogućnošću, te odbi ponuđeni emanet. Na taj događaj nas podsjeća naš Gospodar kad kaže: ''Mi smo ponudili emanet nebesima, Zemlji i brdima, pa su se ustegli i pobojali da ga ponesu, ali ga je preuzeo čovjek, a on je zaista prema sebi nepravedan i lahkomoslen.'' (El-Ahzab: 72) Sićušni čovjek prihvati teret koji se bojaše ponijeti nebesa, Zemlja i brda. Čovjek prihvati emanet da će bez obzira na mogućnost izbora ostati dosljedan dobru, a kloniti se zla. Prihvatajući taj emanet čovjek zadobi mogućnost vjećnoga života ako ispuni svoju obavezu. Tako čovjek prihvati odgovornost za svoj život na ovom svijetu i obaveza se na činjenje svega što će njegov život na oba svijeta činiti ljepšim. Među dužnostima koje prihvati jeste i briga o zemlji koju naseljava i o ljudima s kojima živi. U skladu s tim musliman mora da bude u toku svih dešavanja u društvu u kojem živi, te da odgovorno nosi preuzeto breme i doprinese boljem životu kako samome sebi, tako i svojoj porodici i okruženju. Dotično je vjernicima obaveza na što nas i Kur'an podsjeća kad kaže:

„O vjernici, brinite se o sebi; ako ste na Pravome putu, neće vam nauditi onaj ko je zalutao!...“  (El-Maide: 105)

Naša je i vjerska i ljudska potreba da se pobrinemo o sebi i da društvene tokove oko sebe pokušamo usmjeriti ka onome što će nam pomoći da ljepše i bolje živimo, i kao ljudi i kao vjernici islamske vjere. Obaveza nam je da o svemu vodimo računa i da ništa ne prepustimo slučaju, jer nam i Uzvišeni u Kur'anu a.š. kaže:

„Sami sebe u propast ne dovodite, i dobro činite...“ (El-Bekare: 195)



Sve prethodno rekosmo iz proste želje da nam kao vjernicima bude jasno kakve su naše obaveze u društvenom okruženju u kojem živimo, pa samim tim kakav odnos Bošnjaka treba da bude i prema popisu koji nam slijedi u oktobru ove godine. Kada je posrijedi ovaj popis stanovništva, koji nam je veoma blizu, tu moramo istaći neophodnu potrebu za ozbiljnošću nas Bošnjaka u odnosu na ovaj historijski trenutak za naš narod i domovinu. Bošnjaci su imali mnogo presudnih trenutaka u svojoj prošlosti. Na neke od njih su odgovarali sa izrazitom mudrošću i nadljudskom sposobnošću, ali su na pojedinim gubili i pokazivali nedoraslost vremenu i zbilji. Već duže od jednog stoljeća Bosnu i Bošnjake opkoljavaju sa svih strana. Sve čine za nestanak ovog naroda i ove države. Mnogo su svojih ciljeva ostvarili, a mnoge već dobrano isplanirali i sprovoditi počeli. Do nas je hoćemo li biti spremni sačuvati sebe i svoje od izopačenih želja psihopata i krvnika naših. Zato, braćo, neka znate, ovaj popis koji nam slijedi je naša potvrda za budućnost. Znajte, ako nas na ovom popisu bude evidentirano onoliko koliko nas ima i ako naša identifikacija bude Bošnjak, islamske vjere i bosanskog jezika, biće nas u ovoj Bosni, ako Bog da, do Sudnjega dana. Ali, ako ne budemo spremni sve žrtvovati da budemo evidentirani kod svojih kuća u svojoj domovini prilikom popisa i ako nam identifikacija bude bilo kakva osim da smo Bošnjaci, islamske vjere i bosanskog jezika, zapamtite da našoj djeci i potomcima nema sigurne budućnosti od istrebljenja, uništenja i protjerivanja.

Popis stanovništva nije ništa novo, on je bio praksa i našeg poslanika Muhammeda a.s..  Naime, po dolasku muslimana u Medinu, među prvim stvarima koje je uradio, Muhammed a.s. je sproveo popis stanovništva. Popisom je ustanovljeno realno stanje medinskog grada ili države. Tako je i u naše vrijeme neophodno imati statističke pokazatelje koji nam mogu pomoći u donošenju realnih i potrebnih planova za budućnost koja nam slijedi. Samo na osnovu ovoga trebalo bi nam biti jasno vjersko uporište i realna potreba popisa na području naše domovine. Tako će se i ovim popisom ustanoviti koliko nas je i šta od nas ko sačinjava za ovu zemlju. Ako nadvlada broj onih koji ne žele dobro ni ovom narodu ni ovoj zemlji, pa neće biti dobro ni za ovaj narod, a ni za našu domovinu. Ako Bošnjaci postupe odgovorno spram ovim popisom budućnost je zagarantovana i nama i našoj Bosni. Našim dušmanima je potrebno da popisom bude ustanovljeno da nas nema po bilo kojem osnovu, a nema nas ako nas ne evidentiraju prilikom popisa i ako naša identifikacija ne bude Bošnjak, islamske vjere i bosanskog jezika. Ima nas dovoljno da očuvamo i ovaj narod i ovu zemlju, a ako to ne učinimo, pa sami snosimo odgovornost, a posljedice ćemo snositi i mi, ali i generacije koje dolaze, te je time naša odgovornost još veća.


Koristimo priliku da vas obavjestimo i o sljedećem:

  1. Olakšavajuće okolnosti za svu našu braću i sestre koji više vremena provode u zemljama izvan Bosne je to što će jedan punoljetan član domaćinstva moći da prilikom popisa prijavi sve ostale članove svoga domaćinstva. Stoga, svi ste u obavezi da obezbjedite prisustvo jednog člana vašeg domaćinstva koji će prilikom popisa, koji je za sada planiran za period od 01. do 15. oktobra ove godine, biti kod kuće i adekvatno obaviti upis svih članova svoga domaćinstva.

  2. Svi oni koji barem jednom u dvanaest mjeseci dolaze iz dijaspore svojim kućama smatraju se državljanima Bosne i Hercegovine bitnim za unutrašnja pitanja naše zemlje, te se prilikom popisa trebaju i upisati kao državljani Bosne i Hercegovine na privremenom radu izvan domovine, a ne kao oni koji su trajno napustili svoju domovinu.

  3. Član domaćinstva koji će tokom popisa biti kod kuće ne mora imati nikakave lične dokumente od svojih ukućana koje popisuje, već treba imati tačne podatke o imenima, prezimenima i matičnom broju.

  4. Svi koji se na popisu ne izjasne kao Bošnjaci, Srbi ili Hrvati će biti uvršteni u ''ostale'' koji za ovu zemlju i njenu budućnost ništa ne znače. Tako će biti i sa nama ako se izjasnimo kao Muslimani, Bosanci, Bosanci-muslimani, Bošnjaci-muslimani ili bilo kako drugačije osim kao Bošnjaci. Zato ne zaboravite ove riječi: Bošnjak, islamske vjere i bosanskog jezika. Samo se ovako, prema Ustavu, tretirate kao konstituirajući narod ove zemlje.

  5. Pratite informacije koje će do popisa biti prosljeđivane i ne dozvolite da Vas bilo ko i kako razuvjeri da popis stanovništva 2013. u Bosni nije presudan događaj za čitav naš narod i našu domovinu.

 

Molim Allaha dž.š. da nas pomogne i da nam da svjesti da budemo odgovorni u našim životima i čestiti u našim djelima, a naše dušmane da zauvijek onesposobi u zlim namjerama! Amin

Glavni imam:

Amir ef. Mahić

Poštovani posjetioci stranice, poštovani zemljaci, dijelite ove novosti što češće, što više, sve do oktobra!!!

Kahrimanović kaže kako je teško procijeniti koliko je trenutno stanovnika u Kozarcu. "Negdje oko 8.000. Prije rata živjelo je ovdje blizu 25.000 stanovnika, od kojih je 95 posto bilo bošnjačko stanovništvo. Zato smo toliko i stradali. Sve kuće, svi objekti, sve je u Kozarcu bilo porušeno. Po zadnjem popisu ima nas oko 20.000."