Piše:Srđan Puhalo
Odavno je poznato da je Balkan rasadnik sportskih selektora i trenera, geostratega i političkih analitičara, ali i pored tog prirodnog bogatstva kojim se ponosimo desilo se nešto nesvakidašnje u Republici Srpskoj. Elem, u izbornoj noći na RTRS-u su gostovali politički analitičari Đorđe Vukadinović, Vladimir Goati, Dejan Vuk Stanković, Aleksandar Bogdanić i Milomir Mučibabić.
Pitate se u čemu je problem?
Problem je što su od ovih pet političkih analitičara četiri iz Srbije i jedan iz Republike Srpske, a i taj iz Republike Srpske pored toga što je profesor na Fakultetu političkih nauka nalazi se i na poziciji savjetnika premijerke Republike Srpske Željke Cvijanović.
E sad, krenimo redom.
Da li je moguće da u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini ne postoji pet osoba koje možemo nazvati političkim analitičarima koji mogu da zadovolje tako „visoke“ kriterijume RTRS-a?
Da li je moguće da na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci i Sarajevu nema pet osoba koje svojim znanjem i radom ne zavređuju da budu u izbornoj noći gosti RTRS-a?
Da li ste i na jednom javnom servisu u regionu mogli da vidite političke analitičare koji komentarišu izbore, a da dolaze iz neke druge države?
Koji su to kriterijumi koje su zadovoljili ovih pet analitičara da bi bili pozvani na RTRS i komentarisali izbore?
Zašto nije pozvan nijedan politički analitičar iz Hrvatske jer njihovo viđenje izbora u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini može biti veoma interesantno za nas?
Šta politički analitičari iz Srbije zna o DNS-u, njihovom radu u Vladi Republike Srpske i rezultatima na lokalnim izborima 2012. godine?
Da li politički analitičar iz Srbije može da razazna fine i napredne nijanse između Adama Šukala i Jovana Hadži Mitrovića?
Šta politički analitičari iz Srbije znaju o Demokratskoj fronti i SBB-u koje su napravile odlične rezultate u Federaciji BiH?
Da li znaju ko je Slavko Vučurević iz Trebinja i kako objasniti uspjeh SNSD-a u Hercegovini?
Kako neko ko je savjetnik premijerke Republike Srpske Željke Cvijenović može biti istovremeno i politički analitičar, a da to ne postane intelektualni sukob interesa?
Kako drugim televizijama u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini odgovaraju domaći politički analitičari, a ne ovi iz Srbije?
Kao neko ko redovno plaća TV pretplatu i redovno komentariše sve i svašta imam pravo da ova pitanja postavim RTRS-u, ne očekujući bilo kakav odgovor.
P.S. Naravno da sam ljubomoran i da mi je povrijeđen ego, jer toliko se trudim i pišem o politici, a RTRS me ignoriše. A to je tako i ljudski i srpski.