Izdvajamo

 

Večeras je, u okviru aktivnosti Kluba čitatelja, predstavljena i analizirana knjiga “Tajne izvišenosti”, Dželaludina Rumija.


Dželaludin Muhamed Rumi, poznat i kao Mevlana, je bio pjesnik, pravnik, islamski učenjak, teolog i sufijski učitelj. Smatra se jednim od najznačajnijih mističnih pjesnika islama.

Osnivač je mevlevijskog derviškog reda.

Dva najznačajnija djela njegovog stvaralaštva su “Mesnevija” i “Divan”. Prvo djelo, “Mesnevija”, epsko-pripovjedna poema od 25.000 dvostiha, u sroku, napisana na perzijskom jeziku tijekom posljednjih petnaestak godina Rumijeva života, smatra se najvećim duhovnim remek-djelom ikada skladanim.

Njegov “Divan” (u prijevodu “zbirka“), sadrži ostatak Rumijevih pjesama, 35.000 stihova kratke lirske poezije.

Djelo “Tajne uzvišenosti” predstavlja zbirku Rumijevih kazivanja o različitim temama iz oblasti tesavufa i gnosticizma. Sastoji se od sedamdeset i dva poglavlja, od kojih je sedam napisano na arapskom, a sva ostala na perzijskom jeziku. Tokom održavanja propovijedi, Rumi je često odgovarao na pitanja prisutnih, kako svojih pristalica tako i protivnika. Upravo zato je veliki dio poglavija ovoga djela napisan u formi pitanja i odgovora, u skladu sa zahtjevom govorne situacije u kojoj je održano konkretno izlaganje, odnosno podastrt odgovor na postavijeno pitanje.

Pored značaja ovog djela u razumijevanju sufijskog poimanja relegije, ono ima i svoju književnu vrijednost, posebno u segmentu priča koje čine sastavni dio njegovih izlaganja ali i opću filozofsku vrijednost koja može puslužiti svakom čovjeku - bez obzira na vjeroispovijest.

Dželaludin Rumi je svojim djelima napravio ogroman uticaj na cjelokupnu svjetsku književnost i filozofiju svoga vremena.

Dijelove iz knjige su čitali i analizirali, zajedno sa ostalim članovima Kluba čitatelja, učenici: Milijana Stanković, Zehra Beganović, Anesa Javor, Medina Mandžukić, Šejla Velić, Mersad Kamerić i mr. sc. Amel Suljić.

BKCuPrijedoru

"Mi smi pripadnici Srpskog naroda i osuđujemo kompletno etničko čišćenje i zločine koje su počinili zločinci iz našeg naroda. Mi se zalažemo za zajednički život i Bosnu i Hercegovinu i želim da naša djeca žive zajedni sa svim našim narodima u BiH. Ja sam Klaudija Pecalj i rodom sam iz Zenice, a moj muž je Milan Pecalj. Husein Ališić je napisao knjigu na engleskom jeziku i u toj knjizi piše o mom mužu. Za vrijeme rata, Husein je živio u Banja Luci i moj muž je sve naše dokumente dao njemu da bi on izašao sa svojom porodicom vani. Milan je čuvao Huseinovog brata koji je bio pretučen i nije se bojao da pomogne prijatelju Bošnjaku.
Ja sam rođena u Zenici među Hrvatskim i Bošnjačkim narodom i žao mi je za sve što se desilo u ratu, jer ja želim da živimo sa svim narodima u Bosni i Hercegovini". Kazali su nam Klaudija i Milan Pecalj, pripadnici Srpskog naroda iz Donjih Garevaca.

26.05.2017. god.