Izdvajamo

 

Na Dan Ujedinjenih nacija danas u 10 sati na Trgu Ujedinjenih nacija u Beču svečano je otkriven spomenik "Cvijet Srebrenice"

Na Dan Ujedinjenih nacija danas u 10 sati na Trgu Ujedinjenih nacija u Beču svečano je otkriven spomenik "Cvijet Srebrenice", simbol sjećanja, istine i opomene čovječanstvu.

Riječ je o projektu saveza bh. udruženja u Austriji "Consilium Bosniacum", koji je realizovan uz podršku institucija iz Bosne i Hercegovine i Austrije.

Anita Zečić, Prijedorčanka sa stalnom adresom u Austriji, zajedno sa još dvoje umjetnika neumorno je radila na izradi spomenika koji nosi jaku simboliku.

- Dvije godine smo 'krili' to od javnosti, da dobijemo dozvolu od Grada Beča. Ovo je javna površina, trg ispred UN-a. Spomenik poklanjamo Gradu Beču, koji će se nadamo se zauvijek brinuti o njemu - kazala je za N1.

Opisujući izgled spomenika, koji će svečano biti otkriven u 10 sati, ali i njegovu simboliku kazala je:

"U biti to je paviljon, 11 silueta Majki Srebrenice koje drže cvijet na svojim rukama, to je teret genocida kojeg su one iznijele na svojim rukama, i dospjele do toga da se (zločin) osudi kao genocid u Srebrenici, u BiH".

Simbolika je jasna - osim simbolike samog spomenika, izuzetno je značajno gdje se spomenik instalira - ispred sjedišta UN-a u Beču.

- Ovo je velika opomena i nadamo se da je ovo veliki korak za Grad Beč, koji je usvojio jednoglasno Rezoluciju o Srebrenici. Ovo radimo kako nikad više niko ne bi morao. Opomena za ono što se desilo u 21. stoljeću u Evropi, a svijet je to ignorisao - poručila je Zečić.

Govoreći o svijesti građana Beča, pa i cijele Austrije, o događajima u BiH tokom ranih devedesetih prošlog stoljeća, istaknula je kako konstantno radi na podizanju svijesti.

- Radim u Historijskom muzeju umjetnosti i stalno nosim Cvijet Srebrenice, ljudi me redovno pitaju u čemu se radi, nebitno da li su Austrijanci ili neki drugi turisti. Mnogo ljudi zna, ali neki me pitaju zbog čega nosim cvijet - kazala je.

Naglasila je podršku institucija i političke scene BiH za organizaciju svih događaja u Austriji od obilježavanja Dana bijelih traka Prijedor 92 pa do obilježavanja 11. jula.

avaz

 

"Mi smi pripadnici Srpskog naroda i osuđujemo kompletno etničko čišćenje i zločine koje su počinili zločinci iz našeg naroda. Mi se zalažemo za zajednički život i Bosnu i Hercegovinu i želim da naša djeca žive zajedni sa svim našim narodima u BiH. Ja sam Klaudija Pecalj i rodom sam iz Zenice, a moj muž je Milan Pecalj. Husein Ališić je napisao knjigu na engleskom jeziku i u toj knjizi piše o mom mužu. Za vrijeme rata, Husein je živio u Banja Luci i moj muž je sve naše dokumente dao njemu da bi on izašao sa svojom porodicom vani. Milan je čuvao Huseinovog brata koji je bio pretučen i nije se bojao da pomogne prijatelju Bošnjaku.
Ja sam rođena u Zenici među Hrvatskim i Bošnjačkim narodom i žao mi je za sve što se desilo u ratu, jer ja želim da živimo sa svim narodima u Bosni i Hercegovini". Kazali su nam Klaudija i Milan Pecalj, pripadnici Srpskog naroda iz Donjih Garevaca.

26.05.2017. god.